7 būdai kaip pačiam pasitikrinti skydliaukę namuose

Moteris tikrina kaklą

Milijonai žmonių visame pasaulyje turi nediagnozuotų skydliaukės sutrikimų, tokių kaip skydliaukės padidėjimas – struma, hipotirozė ar hipertireozė ir t.t. Daugelis jų kenčia nuo įvairių simptomų – prakaitavimo, aukšto ar žemo kraujospūdžio, svorio padidėjimo, plaukų slinkimo, tačiau net nenutuokia, kad dėl to gali būti kalta skydliaukė ir iš pradžių kreipiasi į kitus gydytojus. Dėl širdies problemų į kardiologą, dėl plaukų slinkimo, sausos odos į dermatologą, dėl nervingumo, streso į psichologą ar neurologą. Visgi kad gydymas būtų veiksmingas, labai svarbu anksti diagnozuoti skydliaukės ligas. O tam yra keli nesudėtingi testai, kuriuos namuose gali atlikti kiekvienas.

Skydliaukės apčiuopos testas

Tai yra populiariausias testas pasitikrinti skydliaukę, kurį atlieka kiekvienas endokrinologas.

  1. Atsistokite priešais veidrodį arba paimkite į ranką nešiojamą veidrodį;
  2. Atloškite galvą;
  3. Nurykite vandens gurkšnį arba seilę, tai pakartokite porą kartų;
  4. Rydami žiūrėkite į savo kaklą žemiau Adomo obuolio, gerklų ir šiek tiek aukščiau raktikaulio. Jei pastebėsite, kad toje vietoje atsirado guzas, gumbas, iškilimas, kreipkitės į savo šeimos gydytoją ar endokrinologą.

Kaip gydytojas tikrina skydliaukę?

Pieštuko (antakių) testas

Karalienės Anos požymisPlaukai dažnai slenka, retėja ne tik jeigu trūksta vitaminų A, B, D, E, vargina egzema (atopinis dermatitas) ar židininis nuplikimas, senėja organizmas, ar po chemoterapijos, bet ir sutrikus skydliaukės veiklai. Pavyzdžiui sergant hipotiroze retėja antakių kraštai. Tai yra vadinama karalienės Anos arba Hertogo požymiu (žiūrėkite į šalia esančią karalienės nuotrauką, paspaudus ant jos – pasididina).

Kaip atliekamas pieštuko testas galite pamatyti Daktaro Ozo laidoje:

Pieštuko testas Dr. Oz

Termometro testas

Pasitikrinti skydliaukę, jos veiklą galima ir naudojantis termometru. Vidutinė normali žmogaus temperatūra yra 36,8°C (kai kuriems žmonėms normali temperatūra gali svyruoti nuo 36,2°C iki 37,6°C). Kad būtų tiksliau ją reikėtų pasimatuoti kiekvieną rytą, vieną savaitę. Jeigu kūno temperatūra bus vienu ar dvejais laipsniais žemesnė už normalią galima įtarti skydliaukės sutrikimą – hipotirozę.

Jodo lopo testas

Nusipirkite vaistinėje 5 procentų jodo odos tirpalo. Pasiėmę ausų krapštuką ir įmerkę į tirpalo buteliuką, nusipieškite lopą ant pilvo, šlaunies ar rankos. Jeigu po kelių ar keliolikos valandų jodas išnyksta be pėdsakų, tai rodo, kad Jums trūksta jodo ir, galbūt, Jūsų skydliaukės veikla sutrikusi. Žinoma tai nėra pats patikimiausias būdas, nes dalis jodo laikui bėgant tiesiog išgaruoja, tačiau dalis per odą patenka ir į organizmą.

Testas (kraujo tyrimas) skydliaukės aktyvumo nustatymui (TSH/TTH)

Kraujo lašas ant piršto
Interneto parduotuvėse, vaistinėse galima nusipirkti patikimą ir tikslų testą skydliaukės aktyvumo nustatymui („Veda Lab Thyro-Check“ arba „Prima“), kurio pagalba skydliaukės hormono TSH/TTH lygį – ≥ 5 μIU/ml galima sužinoti namuose (diagnozuoti hipotirozės būklę) vos per 10 minučių.

Phalen`o (riešo hiperfleksija) testas

Kitas būdas pasitikrinti skydliaukę – Phalen`o testas padeda nustatyti ar Jus vargina vienas iš hipotirozės simptomų – riešo kanalo (tunelinis, karpalinis) sindromas, kai užspaudžiamas vidurinis nervas riešo kanale. Šio testo metu delnus reikia prilenkti prie riešų, tuomet plaštakas atvirkščiai sudėti viena su kita. Jeigu galite rankas taip išlaikyti 30 – 60 sekundžių nejaučiant jokio skausmo, sustingimo, tirpimo ar dilgčiojimo, su Jūsų riešais viskas gerai.

Phaleno manevras

Sutrikusios skydliaukės simptomų testas

Jeigu Jus vargina bent keli hipotirozės, hipertireozės simptomai kreipkitės į gydytoją.

Panašūs įrašai

Mergina

Hipotirozės, hipertireozės simptomai ir požymiai

Sutrikusi skydliaukės veikla dažnai painiojama su širdies, nervų, ginekologinėmis ligomis ar net depresija. Taigi, tenka apsilankyti pas gydytoją medicininei apžiūrai, atlikti skydliaukę stimuliuojančių hormonų kraujo tyrimus, echoskopiją ir aplankyti begalę kitų, skirtingų specialybių, gydytojų. Tačiau nusistatyti sau diagnozę, galima ir pačiam, nes skydliaukės funkcijos sutrikimai sukelia daug įvairių simptomų. Ypač dvi pagrindinės skydliaukės ligos. Jei […]

chemikalai

Chemikalai, toksinai kenkiantys skydliaukei

Milijonai žmonių visame pasaulyje kovoja su įvairiomis skydliaukės ligomis, jų simptomais – kaip nerimas, dirglumas, depresija, kūno svorio padidėjimas, nuovargis, plaukų slinkimas ir t.t. Šie simptomai organizmą gali silpninti dešimtmečius. Tačiau dėl to, nors ir skydliaukės hormonų kraujo tyrimai normos ribose, gali būti kalti į jį patekę įvairūs chemikalai. Amerikoje daugelis gydytojų siūlo kartu pasidaryti […]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *