Ar mobilieji telefonai gali sukelti skydliaukės vėžį?

Moteriai skauda galvą

Mokslininkai iš Tel Avivo universiteto ir specialistai iš „Beilinson“ ligoninės atliko eksperimentą, kurio metu nustatė, kad elektromagnetines bangas skleidžiantis mobilusis telefonas gali sukelti skydliaukėje pokyčius ir skydliaukės vėžį.

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis per pastaruosius dešimt metų Europoje ir Izraelyje padaugėjo skydliaukės vėžiu sergančių žmonių. 1990 metais, kiekvienam 100 000 žydų vyrui tekdavo 4,2 paciento. 2007 metais jų buvo 4,7. Moterų tarpe šoktelėjo nuo 9,7 iki 16,3. Tarp arabų vyrų – nuo 1 iki 3.2, o arabų moterų – 4,3 – 10,9.

Eksperimentui buvo paimtos skydliaukės ląstelės iš sveikų žmonių. Vienos ląstelės buvo veikiamos, specialiai šiam eksperimentui sukurtu įrenginiu, kuris skleidžia elektromagnetines bangas, o kitos – ne. Mokslininkai padarė išvadą, kad ląstelės, gaudamos spinduliuotės, pradeda dalintis daug greičiau.

„Beilinson“ ligoninės skyriaus vedėjas, profesorius Rafael Faynmesser sakė, kad eksperimentų metu, jie gavo naudingos ir svarbios informacijos. Tačiau jis pridūrė, kad dar per anksti daryti galutines išvadas dėl mobiliųjų telefonų ir skydliaukės vėžio ryšio, reikėtų padaryti daugiau tyrimų.

Vis dėlto, ne visi sutinka, kad elektromagnetinė spinduliuotė gali sukelti vėžį. Kiti mokslininkai teigia, kad mobiliųjų telefonų spinduliavimas (elektromagnetinės bangos) nėra kenksmingas, radioaktyvus ir negali sukelti neigiamų pažeidimų, pakitimų.

Kaip bebūtų, reikėtų nepamiršti, kad mobilieji telefonai turi matavimo vienetą (SAR – Specific Absorption Rate, specifinės sugerties koeficientas (sparta ar faktorius), rodantį radijo bangų kiekį, kurį sugeria žmogaus organizmo audiniai naudojantis mobiliuoju telefonu. SAR leistina norma Europoje yra 2 W/kg (vatai viename kilograme). Apačioje rasite populiariausių, naujausių mobiliųjų telefonų sąrašą ir jų skleidžiamą spinduliuotės kiekį (galvai, informacija iš devicespecifications.com svetainės):

Mobilieji telefonai SAR
Apple iPhone 8 1,35 W/kg
Apple iPhone X 0,87 W/kg
Google Pixel 2 0,93 (USA) W/kg
HTC U11 0,95 (USA) W/kg
Huawei P20 Pro 0,73 W/kg
Huawei Mate 10 Pro 0,87 W/kg
LG G6 0,235 W/kg
LG V30 0,375 W/kg
Motorola Moto G6 0,636 W/kg
Nokia 8 0,711 W/kg
OnePlus 5T 1,68 W/kg
OnePlus 6 1,33 W/kg
Samsung Galaxy S8 0,37 W/kg
Samsung Galaxy S9 0,35 W/kg
Sony Xperia XZ2 – W/kg
Xiaomi Mi A1 1,75 W/kg
Xiaomi Mi Mix 2 0,39 W/kg
Xiaomi Redmi Note 5A 0,66 W/kg
ZTE Axon 7 0,348 W/kg

Taip pat specialistai, siekiant sumažinti elektromagnetinės spinduliuotės poveikį, rekomenduoja:

  • naudoti garsiakalbį, laisvų rankų įrangą, telefoną laikyti kuo toliau galvos;
  • vengti kalbėti telefonu važiuojančiame automobilyje, viešajame transporte;
  • vengti pigių kiniškų telefonų;
  • nekabinkite telefono ant kaklo, nedėti šalia lovos (išjungti nakčiai);
  • mažiau naudotis telefonu prijungus jį prie interneto.

Panašūs įrašai

Natasha Turner ir Gydytojas Ozas

Dr. Ozo laida: kas sutrikdo skydliaukės funkciją

Remiantis Amerikos skydliaukės asociacija (angl. American Thyroid Association, ATA) visame pasaulyje yra apie 200 milijonų žmonių, kurie turi skydliaukės sutrikimų. Šie sutrikimai kenkia žmogui, nes skydliaukės hormonai reguliuoja organizmo medžiagų apykaitą (metabolizmą) ir organų funkciją. Skydliaukės gaminami hormonai tiesiogiai veikia širdies ritmą, cholesterolio kiekį kraujyje, kūno svorį, energiją, raumenų susitraukimą ir atsipalaidavimą, odos ir plaukų […]

Tabletės

Vaistas Nexavar tinka skydliaukės vėžio gydymui

Amerikos Maisto ir vaistų administracija (FDA) patvirtino, kad vaistas Nexavar, kurio veiklioji medžiaga yra sorafenibas, gydo (pristabdo ligos plitimą) išplitusį, progresavusį skydliaukės vėžį. Pagal Amerikos Nacionalinio vėžio instituto (NCI) duomenis maždaug 56870 amerikiečių (42470 moterų, 14400 vyrų) 2017 metais bus nustatytas skydliaukės vėžys ir apie 2010 (1090 moterų and 920 vyrų) jų mirs. Vaistas slopina […]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.